English +420 603 76 06 76 info@vetova.cz
 

Fretka


canstockphoto16978086-1Vedle diagnostické a léčebné péče provádíme:

  • očkování proti psince a vzteklině
  • vystavování PET pasů pro cestování do zahraničí včetně aplikace mikročipu.
  • kastrace samců za účelem snížení zápachu.
  • kastrace samic, které jsou prevencí proti hyperestrogenismu.

Pokud se u vaší fretky projeví náhlá změna chování, např. zvýšená agresivita,  může se jednat o skrytý zdravotní problém.
Neváhejte nás kontaktovat. Poradíme Vám.

Časté dotazy

Proč je nutné očkovat fretky proti psince?

Mezi psy se prý už psinka skoro nevyskytuje. Naší fretku chováme pouze doma.
Máte pravdu, mezi psy se již psinka vyskytuje jen velmi sporadicky. Tohoto stavu bylo dosaženo právě pravidelnou vakcinací kvalitními vakcínami. Není však pravda, že se občas onemocnění psinkou neobjeví, že je takzvaně z našeho území pryč. Setkáváme se s ní u psů občas, na rozdíl od psů se však u fretek jedná o závažné a smrtelné onemocnění. Proto důrazně vakcinaci fretek proti psince doporučujeme. Jde o virové onemocnění přenášející se nejen přímým kontaktem s nemocným zvířetem, ale i kontaktem nepřímým.

Musím mít při cestování do zahraničí vystaven pro fretku pas?

Nebo stačí pouze očkovací průkaz?
Ano, pokud chcete s fretkou cestovat, musí mít platné očkování proti vzteklině, které je vyznačeno v pet pasu. Nedílnou součástí pasu je nezaměnitelné označení zvířátka, tedy čip.

V jakém věku lze začít s očkováním?

Očkovat proti psince je možné nejdříve v 6 - 8 týdnech věku, s přeočkováním za 14 dní až 3 týdny. Poté se očkuje 1x ročně. Vakcinace proti vzteklině se provádí nejdříve ve 3 měsících věku, poté 1x ročně.

Jakou vakcínu používáte k vakcinaci fretek proti psince?

Je to vakcína určená speciálně pro fretky?
V České republice není bohužel registrovaná vakcína proti psince speciálně pro fretky. Z tohoto důvodu empiricky používáme vakcínu Nobivac DHP, po které jsme zaznamenali minimum nežádoucích reakcí (spavost, únava trvající cca 1 den). Jedná se o vakcínu určenou pro psy, která se nám však osvědčila i u fretek.

Jakou může mít moje fretka reakci na očkování? Jak lze tomuto předcházet?

Jak již bylo zmíněno, objevují se občas slabší nežádoucí reakce typu větší spavost, únava, nechutenství, trvající maximálně jeden den. Vyloučit se však nedá ani zvracení, průjem – což je středně silná nežádoucí reakce na očkování. Mezi ty agresivní patří celkový šokový stav – s akutním nástupem do 30 min po vakcinaci. Proto je vhodné po vakcinaci počkat cca půl hodiny v čekárně a při výskytu této život ohrožující nežádoucí reakce zasáhnout. Uvedla jsem všechny možné scénáře. Ne proto, abych chovatele postrašila a odradila od očkování, ale proto, že větší informovanost vede k větší odpovědnosti a schopnosti chovatele poznat, co je ještě reakce přiměřená a co život ohrožující.
2015 - 2021 © Veterinární ordinace OstravaWebdesign: Ladzo.cz