English +420 603 76 06 76 info@vetova.cz
 
Veterina Ostrava > Ordinace > Drobní savci

Drobní savci


Očkujeme proti moru a myxomatóze králíků.

Konzultace k výživě jsou základem každé preventivní prohlídky.
canstockphoto7780334-1

Časté dotazy

Jaké je potřeba očkování u králíka?

Králíci se očkují proti moru králíků (obě varianty - klasická varianta RHDV1 a nová varianta RHDV2) a myxomatóze. Vakcinujeme pouze zdravá zvířata ve věku nejčastěji od 8 týdnů. Vždy po roce se vakcína přeočkuje.

Je nutné dávat “zelené krmení“?

Ano, pokud je vzhledem k ročnímu období k dispozici. Jedná se o přirozenou stravu králíků i morčat. Je zdrojem vlákniny, která je prospěšná zažívání. Krmení zeleným krmením je prevencí malokluze – tedy špatného růstu zubů. Je také nezanedbatelným zdrojem vitamínů v přirozené podobě.

Proč je nutné dodávat vitamín C morčatům?

Vitamín C je pro morčata esenciálním vitamínem, což znamená, že si jej organismus morčete nedovede sám vyrobit. Je tedy nutné jej přijímat potravou. Podobně na tom jsou mimochodem i lidoopi, tedy i člověk. Pokud je zelené krmení k dispozici, nemusíme si s dodáváním do potravy lámat hlavu, neboť zde se tento vitamín nachází v přirozené podobě. V zimním období se doporučuje tento vitamín dodávat z umělých zdrojů zejména březím a kojícím samicím a jedincům v rekonvalescenci.

Proč není vhodné krmit morčata/králíky zrním, tj. obilovinami, extrudovanými křupkami a slunečnicí, popř. jejich směsí, která je běžně prodávána jako speciální pro morčata/ králíky ve zverimexech ?

Králík i morče je z hlediska výživy nenáročné zvířátko. Základ krmné dávky tvoří kvalitní seno, to by mělo mít morče či králík vždy k dispozici. Musí být kvalitní, prosté zápachu po plísni či dokonce po hnilobě. Ideálně z co nejčerstvější sklizně. Seno je základ i v letním období, kdy přidáváme několikrát denně čerstvé zelené krmení, tedy trávu, listy smetánky lékařské, jetele apod. Dále můžeme nabídnout granule – suché pelety - obsahující nejčastěji vojtěšku. K tomuto „gruntu“ můžeme přidat jablko, mrkev, občas suchý chleba. Doporučují se i větvičky ovocných stromů, které samozřejmě po ohryzu vyměňujeme. Toto je vše, co morče či králík potřebuje. Na toto krmení - zdánlivě chudé – má uzpůsobený trávicí trakt. Abrazivní účinnek látek obsažených v seně je prevencí proti přerůstání zubů. Obiloviny patří mezi takzvaná jadrná krmiva. Obsahují velké procento škrobů - tedy cukrů - a jsou velmi chudé na vitamíny. Při nadměrném příjmu cukrů docházi v trávicím traktu k nežádoucímu kvašení, nadýmání. Obiloviny jsou jednou z hlavních příčin obezity domácích mazlíčků. Na obezitu pak navazují další zdravotní problémy. Obezita zkracuje délku života. Pro morče či králíka jsou obiloviny chutnější než seno, proto pokud mají možnost výběru, volí raději tyto. Pokud jsou morče a králík již zvyklí na toto krmení, doporučujeme přecházet na přirozenou stravu postupně, během několika týdnů. Pokud nechcete přestat krmit obiloviny úplně, omezte alespoň jejich množství.

Můžu občas nabídnout okurku, banán, hrušku nebo papriku? Jaká zelenina je vhodná?

Obecně je vhodná mrkev nebo jablko. Hruška, okurka a různé saláty mohou působit nadýmavě a způsobovat průjmy. Pokud chcete, můžete vyzkoušet, ale i tady platí, že méně je někdy více.




2015 - 2024 © Veterinární ordinace OstravaWebdesign: Ladzo.cz